2015. július 9., csütörtök

Áramütés elkerülése állványmozgatáskor

Egy könnyen elkerülhető halálos baleset kapcsán...

Gördülő állványok mozgatása villamos szabadvezetékek közelében

2015. július 7-én, Monoron, egy iskola területén történő felújítás közben ketten szenvedtek halálos áramütést, továbbá egy ember életveszélyes sérülést, amikor egy magas, gördülő fémállványt elmozdítottak és az hozzáért egy 20 kV feszültségű villamos szabadvezetékhez. (A hír a Munkaszaki Facebook oldalra is kikerült.)

A hasonló, tragikus balesetek megelőzése érdekében szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a témával foglalkozó szakmai kiadvány - a TÁMOP 2.4.8. projekt eredményeképpen - rendelkezésre áll, sőt az alábbi képre kattintva egyszerűen elérhető, letölthető (pdf):


A legfontosabb szabályokat az alábbi vonatkozó jogszabályok tartalmazzák:
  • 4/2002. (II.20.)SzCsM-EüM együttes rendelet (építési munkahely szabályai)
  • 2/2013. (I.22.) NGM rendelet (villamosvezetékek biztonsági övezetei)
A fentiekben említett esetben a 20kV-os vezetéket 3 méternél jobban nem lett volna szabad megközelíteni, ám a police.hu oldalról származó helyszíni fotók alapján ezt a védőtávolságot olyannyira nem tartották be, hanem a vezeték fizikailag is érintkezésbe került a villamosvezetékkel:



Előzzük meg a hasonló baleseteket a jogszabályok és az előírások betartásával, illetve nagyon fontos a munkát végzők munkavédelmi oktatása és a helyszín megfelelő biztonságossá tétele. Kiemelten szükséges a megfelelően részletes kockázatértékelés megléte, a biztonságos munkavégzés feltételeinek alapos ismerete és az utasítások betartása, illetve azok betartásának rendszeres ellenőrzése.

A balesetben elhunyt 23 és 26 éves áldozatok emlékére. Mert mindenkit hazavárnak.








2015. július 8., szerda

Melegben végzett munka előírásai - infografika





Munkaszaki blog - INDULÁS

A mai nappal (2015. július 8.) elindul a Munkaszaki Blog oldal, amely a Munkaszaki.hu oldal szerves részét fogja képezni a jövőben.

Az egy éve indított Munkaszaki.hu honlapon folyamatosan elérhetők információk jogszabályokról, munkavédelmi kiadványokról és a Munkaszaki FACEBOOK oldalán számos vonatkozó hír és aktualitás is megjelenik, napi szinten. A levelezőlistánkra már közel félszáz, munkavédelem területén dolgozó kolléga jelentkezett, de természetesen bármikor van lehetőség a csatlakozásra. Részletek a honlapon.

Fejlesztéseink sorába illeszkedik a most induló Munkaszaki Blog, amely szándékunk szerint mindig egy-egy fontos, aktuális, illetve közérdeklődésre számot tartó, főképp munkavédelmi tárgyú bejegyzés megjelenési felülete lesz, ahol a választott témáról részleteiben értekezünk. Írásokkal, fényképekkel, infografikákkal, színesen, közérthetően.



A Munkaszaki projekt olyan közösségi elgondolás, ahol munkavédelmi szakemberek, szakmérnökök, szakértők, munkavédelmi képviselők és a munkavédelem bármely területével aktívan foglalkozók gyűlhetnek össze, cserélhetnek tapasztalatot. Jelen blogot jómagam mint az oldal létrehozója, ötletgazdája készítem, a webes megjelenítésen, grafikai tervezésen és a szakmai szövegeken át.

2015. júliusában felsőfokú munkavédelmi szakképzettséget szereztem (BME), a képzés során elsajátított tudást pedig szeretném ebben a formában is hasznosítani az érdeklődők számára.



A Munkaszaki honlapján, Facebook oldalán és immár blogján is értékként valljuk a közérthetőséget, a szakmaiságot, valamint működésünk által azt, hogy a munkavédelem társadalmasításához tevőlegesen is hozzájárulhassunk.

Tájékoztatjuk a munkavállalókat, a munkaadókat és a további, szélesebb körű informálásban részt vevő, médiában dolgozó érdeklődőket is, illetve adott esetben a megfelelő fórumokon szakmai véleményünket, álláspontunkat megosztjuk.
Facebook oldalunk itt lájkolható:
Üdvözlettel a Munkaszaki projekt ötletgazdája,
Kovács László
munkavédelmi szakember


kowako@gmail.com
LinkedIn oldalam

http://munkaszaki.hu
http://fb.com/munkaszaki